23 Mart 2023 Perşembe -
Nakliye Teklifi İste
İstanbul´a Yeni Otoyol Yapılacak

2003´ten bu yana 17 bin kilometreden fazla "duble yol" yapımını tamamlayan Hükümet, yeni dönemde önceliği "otoyollara" verecek. İstanbul üstünden devam eden trafiğin rahatlatılması için Sakarya´dan başlayıp Çanakkale´ye uzanan yeni bir otoyol inşa edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 62. Hükümet’in otoyol yapımına ağırlık vereceğini ilk adımın Ankara-Niğde otoyolu ile atılacağını söyledi.

AK Parti Hükümetleri, 12 yılda 100 milyar TL’lik karayolu yatırımı yaptı. Bu yıl ise 12 milyar TL’lik karayolu yatırımı hedeflenirken, şu ana kadar 10 milyar TL harcandı. Rakam, yılsonunda 13 milyar TL’yi bulacak.

DUBLE YOLLAR YERİNE OTOYOLLARA AĞIRLIK VERİLECEK

2003´ten bu yana 17 bin 300 kilometre bölünmüş yol yapımı tamamlanırken, yeni hükümet programıyla duble yollar yerine otoyollara ağırlık verilmesi hedeflendi.

Bakan Elvan, “Yeni dönemde otoyollara ağırlık vereceğiz. Ege Bölgesi´ni Orta Anadolu´ya, Orta Anadolu´yu Doğu Anadolu´ya, Karadeniz´i Akdeniz´e bağlayan tüm hatlarda otoyolumuz olsun istiyoruz.” dedi.

ANKARA-NİĞDE OTOYOL İHALESİNE ÇIKACAĞIZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2023´e kadar tamamlanacak otoyol projelerine öncelik verildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu yıl ihaleye çıkacağımız ilk otoyol projemiz de Ankara-Niğde otoyolu olacak. Böylece Edirne´den Gaziantep´e kadar tamamen kesintisiz otoyolla ulaşma imkanı olacak.”

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE YAPILACAK

Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak projelerden İzmir-İstanbul Otoyolu´yla ilgili çalışmalar sürüyor.

Projenin İstanbul-Bursa arası, 2015´te hizmete açılacak. İzmir-Kemalpaşa otoyolu da önümüzdeki yıl tamamlanacak.

İSTANBUL´A YENİ OTOYOL

İstanbul üstünden devam eden trafiğin rahatlatılması için Sakarya´dan Yavuz Sultan Selim Köprüsü´ne, oradan da Tekirdağ´a uzanıp Çanakkale´ye kadar inen bir otoyol ağı oluşturulacak.

2015 başında Ankara-Samsun Otoyolu’nun Ankara-Kırıkkale-Delice kesiminin de ihalesine çıkılacak.

Tahmini Ücret Hesaplama
Reklam Detay 3
Reklam Detay 6
Reklam Detay 2
Reklam Detay 4
Reklam Detay 5
Reklam Detay 1
Reklam vermek için tıklayın