23 Mart 2023 Perşembe -
Nakliye Teklifi İste
Tek Seferlik Vize Uygulaması Başlatıldı

Uluslararası Nakliyeciler Deneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener:

"Azerbaycan Cumhuriyetin temsilciliklerinin Sayın Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan’ı ziyaret ettiği gün bu uygulamayı başlatmış olmaları bir şansızlıktır. Bu uygulamanın “İki devlet, bir millet” anlayışına sahip olan Devlet Başkanları inisiyatifi dışında Bürokratik seviyede kararlaştırıldığını düşünüyoruz. Azerbaycan’ın talihsiz uygulaması; Ülkemizin 500 milyar dolar ihracat hedefine zarar verecektir !",dedi.

Türkiye, Azerbaycan vatandaşlarına 30 gün kalışlar içinvizesiz giriş imkanı sunarken; bugüne kadar yılda bir kez vize alınmasını isteyen Azerbaycan 1 Eylül tarihinde başlattığı yeni uygulama ile Türk sürücüleri bir ayda en az 3 kez vize almak zorunda bıraktı.

Son yıllarda Türk vatandaşlarına Rus, Ukrayna gibi ülkelerde bile vize muafiyetleri ile kapılar art arda açılırken, vizenin kaldırılmasının beklendiği bir dönemde, Türk sürücülere böyle bir kısıtlama getiren Azerbaycan, Rus sürücülerinden dahi vize talep etmiyor.

Tek seferlik vize, hiçbir yabancı ülke tarafından Türk vatandaşlarına uygulanmıyor!

Yeni kısıtlamayla, Türk taşımacılarının aylık ortalama 3 sefer yaptığı Azerbaycan’a her bir sürücü için yılda en az 40 kez vize almak gerekecek. Yurt geneline yayılmış olan Türk nakliyecisinin işini bırakıp her sefer için vize temin etmeye çalışması kabul edilemez.

Azerbaycan dış temsilciliklerinin işlem hacmini en az 40 kat artıracak olan bu uygulama sektörümüz için eşi benzeri olmayan bir zulümdür. Bu uygulamanın vize bile uygulamadığımız Azerbaycan’dan gelmiş olması kabul edilemez bir durumdur.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener:

Türk sürücülerinden sadece tek girişli vize istenmeye başlanmasının, Her iki ülke devlet başkanları tarafından sıklıkla dile getirilen, “İki Devlet Bir Millet” anlayışı ile çeliştiğini belirterek, bu kısıtlamanın iki ülke Ticaretini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Şener,

“Azerbaycan Cumhuriyetin temsilciliklerinin Sayın Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan’ı ziyaret ettiği gün bu uygulamayı başlatmış olmaları bir şansızlıktır. Bu uygulamanın “İki devlet, bir millet” anlayışına sahip olan Devlet Başkanları inisiyatifi dışında Bürokratik seviyede kararlaştırıldığını düşünüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bizim için inanılmaz olan bir şey olanRusya Vizesini kaldırılmasını sağladığı gibi bu seyahatinde de Azerbaycan vizesini kaldırmasını istiyoruz. Vizenin kalkması, ülkemiz ile Azerbaycan arasındaki ticaretinin gelişerek artması ve ülkemiz ihracat hedefinin gerçekleştirilebilmesi için büyük öneme sahiptir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk seyahatini Azerbaycan’a yapıyor olması kardeşliğimizin en güzel işaretidir. Azerbaycan vize uygulamasını zorlaştırmak yerine, kendisinden vize istemeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktan vazgeçmelidir.”dedi.

Tahmini Ücret Hesaplama
Reklam Detay 5
Reklam Detay 4
Reklam Detay 2
Reklam Detay 6
Reklam Detay 3
Reklam Detay 1
Reklam vermek için tıklayın